למכינת ארז ארבעה שותפים

 

מזה למעלה משמונים שנים, פועלת הסוכנות היהודית לארץ ישראל ללא לאות להבטחת עתידו של העם היהודי בישראל ומחוצה לה. כחלק מעשייה זו, מפעילה הסוכנות היהודית מגוון תכניות בארץ ובעולם המחזקות את הקשר בין יהודי התפוצות לישראל, מטפחות מנהיגות צעירה ומעודדות אקטיביזם חברתי.

 

כמו כן, תומכת הסוכנות היהודית בתהליכי העלייה לארץ והקליטה בה, פועלת לצמצום פערים חברתיים, מעצימה אוכלוסיות בסיכון ומספקת מענה בשעות חירום בעם היהודי. אחת מתוכניות אלה רשת מכינות קדם צבאיות חצי שנתיות המיועדות לכלל ילדי ישראל ובניהן מכינת "ארז אור – יהודה" המאפשרת לצעירי העיר והסביבה הזדמנות לחוות תהליך משמעותי של התפתחות אישית ופיתוח יכולות מנהיגות .

 

"אחריי!" הנה עמותה חינוכית חברתית הפועלת במטרה להצמיח מנהיגות צעירה ולעודד מעורבות חברתית בקרב בני נוער וצעירים הנמצאים בצומת הדרכים האחרון בו ניתן להשפיע על עתידם באמצעות חינוך. 

באמצעות תכניות חינוכיות המחברות לאבני דרך בחברה הישראלית נוטעת העמותה בחניכיה תחושת הצלחה ומסוגלות ומעודדת אותם להשתלב כאזרחים תורמים בחברה הישראלית.

 

את עמותת צימאון הקים שלמה ארצי לפני 13 שנים. העמותה חרטה על דגלה להיטיב ולשפר חיי ילדים ובני נוער מאוכלוסיות מוחלשות, דרך חינוך ופיתוח מנהיגות. בעמותה חברות עשר נשים מתנדבות, אשר יזמו את הפרויקטים שהעמותה מעורבת בהם ואף מנהלות אותם. במשך כל שנות קיומה מתנהלת העמותה על טהרת ההתנדבות: כולנו מתנדבות למען הפרויקטים עצמם, ללא שכר, ללא משרדים וללא החזר הוצאות. ילד, נער וסטודנט קמים בבוקר והם כבר לא לבד-מציאות חייהם השתנתה, כל נתרמי העמותה מחויבים להחזיר לקהילה ולסייע לשפר את העתיד בדרכם. 

 

עיריית אור יהודה שמה לה כיעד, לקדם את ילדי העיר על ידי השקעה בכמה תחומים חשובים בהם חינוך פורמאלי ובלתי פורמאלי וכן שירות משמעותי בצבא. כאשר המטרה לנגד עיננו הינה מתן ביטוי לכל נער ונערה, הכרה בחוזקות של כל אחד ואחת, הצטיינות בתחום הקרוב לליבם והובלתם לגדול כאזרחים משפיעים, יצרניים ומובילים במארג החברה הישראלית. כאשר בני הנוער מסיימים את לימודיהם, הם עומדים בפרשת דרכים וזקוקים למערך תומך ומלווה לקראת גיוסם לצה"ל וגם לאחר הגיוס ובמהלך השירות הצבאי. בדיוק לשם כך, הוקמה באור יהודה המכינה הקדם צבאית, אשר מציעה לבוגרים שישה חודשים של חוויה בלתי נשכחת, בסביבה הקרובה להם. במהלך חצי השנה הם מתנדבים ומתערים בחיי הקהילה בעיר ונחשפים למקומות, עוצמות, אתגרים וכל זאת בסביבה מוגנת ותומכת. אני מזמינה אתכם, בוגרי כיתות י"ב, תושבי אור יהודה, להצטרף להצלחה ולהיות חלק מהמארג הקהילתי העירוני, להיות מודל לחיקוי והשראה בקרב בני הנוער ותושבי העיר כולה.

הקמת המכינה 

אדם שזוכה לראות במו עיניו חלום שהופך למציאות ולהיות שותף בתהליך המופלא של מעבר מרעיון להתגשמות הוא אדם בר מזל. 

 

לפני שנה וחצי, כשחברה מאור יהודה שאלה אם ארצה ללוות את בוגרי בית הספר בתהליך כניסתם לצבא, נולד החלום על המכינה הקדם צבאית בעיר, שהיה אז כמו כל חלום בחיתוליו, קטן ומהוסס ומחפש את דרכו להתגשם. "

 

עמותת "צימאון" זיהתה צורך חינוכי משמעותי, חברה לסוכנות היהודית ולעמותת 'אחרי' - שני גופים עתירי ניסיון וידע בתחום המכינות הקדם צבאיות, ויחד יצאנו לדרך להקמת מכינה עירונית. מטרתה של המכינה היא לחשוף את נערי אור יהודה והסביבה לאפשרות של שירות משמעותי בצה"ל ולייצר מסגרת מעצימה בה יתוודעו ליכולותיהם וירתמו אותן למגוון של מטרות ערכיות בכל התחומים.

 

המבנה שקיבלנו מהעירייה, כדי לשכן בו את המכינה עמד ריק ושומם, לחלוטין לא מודע לכמות התנופה וההתלהבות שיוזרמו אליו בתוך זמן קצר. קשה להאמין כמה אנשים טובים מסתתרים בתוך המציאות שנדמית לפעמים מייאשת ואפלה. עשרות חברות ואנשים פרטיים נרתמו כולם למשימה ותרמו מזמנם, מיכולתם וממשאביהם כדי להפוך תוך זמן קצר את המבנה הריק לבית מזמין עבור עשרים המכיניסטים הראשונים אשר גם הם עצמם התגייסו למבצע, בנו, שיפצו, צבעו ולמעשה הפכו את המקום לשלהם. באוגוסט האחרון, נכנסו בני המחזור הראשון אל המבנה המשופץ ובארבעת החודשים האחרונים לומדים ביחד, עובדים, מנדבים, ישנים, וחולמים על אפשרויות חדשות לעצמם ולסביבה כולה.

 

                                                           גרנית שטוקמן, ממקימי המכינה 2015)